Regulamin przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola
Regulamin przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r.; poz. 191 z późn. zm.).
Ustawa z dnia 6 września 2001r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach (Dz. U. z 2001r. Nr 126, poz. 1384 z późn. zm.).
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. z 2001r. Nr 61, poz. 624, z późn. zm. , z 2002 roku, Nr 10, poz. 96, z 2003 roku,Nr 146, poz.1416, z 2004 roku, Nr 66, poz. 606, z 2005 roku, Nr 10, poz. 75 oraz z 2007 roku, Nr 35, poz. 222 ),
Rozporządzenie MEN z dnia 22 lipca 2011r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2011r. Nr 161, poz. 968).
Ustawa z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (tekst jednolity; Dz. U. z 2004 roku, Nr 256, poz. 2572 z póź. zm.)
Bezpieczny pobyt dziecka w przedszkolu:
- Dyrektor Przedszkola lub upoważniona przez niego osoba przygotowuje plan dyżurów pracowników Przedszkola.
- Na początku roku szkolnego rodzice (prawni opiekunowie) składają pisemne oświadczenie, w którym wskazują osoby upoważnione do przyprowadzania i odbierania ich dzieci z Przedszkola. Rodzice (prawni opiekunowie) są zobowiązani podać aktualne numery telefonów kontaktowych.
- Osoby pełniące dyżur udostępnia się zeszyt z listą osób upoważnionych do odbierania dzieci z Przedszkola.
- W sytuacjach szczególnych rodzice (prawni opiekunowie) powinni osobiście poinformować nauczyciela o tym, że dziecko zostanie odebrane przez inną osobę upoważnioną. Informację należy przekazać na piśmie, jednodniowym wyprzedzeniem lub najpóźniej w dniu przyprowadzenia dziecka do Przedszkola.
- Gdy próby skontaktowania się z rodzicami nie odnoszą skutku i nie udaje się ustalić miejsca pobytu rodziców (prawnych opiekunów), nauczyciel pozostaje dzieckiem, w przedszkolu przez jedną godzinę, a po upływie tego czasu powiadamia najbliższy komisariat policji.
- W przypadku gdy jedno z rodziców nie życzy sobie, aby dziecko było odbierane przez drugiego z rodziców, wtedy musi przedstawić dyrektorowi Przedszkola orzeczenie sądowe.
Przyprowadzania dziecka:
- Dzieci są przyprowadzane do Przedszkola przez rodziców (prawnych opiekunów) lub upoważnione osoby.
- Każde z rodziców (każde z upoważnionych osób ) ma obowiązek wejść razem z dzieckiem do szatni, a potem odprowadzić dziecko do właściwej Sali (lub na miejsce, gdzie odbywają się zajęcia edukacyjne).
- Osoby przyprowadzające dziecko do Przedszkola są zobowiązane: pomóc dziecku w szatni zdjąć wierzchnie okrycie i zmienić obuwie, osobiście przekazać dziecko nauczycielce danej grupy (lub nauczycielce dyżurującej). Od momentu przekazania dziecka nauczyciele do chwili odebrania dziecka po zajęciach odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo ponosi przedszkole.
- Przedszkole nie ponosi odpowiedzialności za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dziecka pozostawionego przez rodziców przed wejściem do budynku.
- Każdy pracownik Przedszkola ma obowiązek zainteresować się dzieckiem pozostawionym przez rodziców bez opieki na terenie Przedszkola, w szatni lub innym miejscu w budynku Przedszkola.
Obieranie dziecka z Przedszkola:
- Dziecko może być odbierane z Przedszkola przez rodziców ( prawnych opiekunów) lub upoważnioną osobę, która zapewni dziecku pełne bezpieczeństwo ( n p przez rodzeństwo wieku od szesnastu lat).
- Osoba upoważniona do odbierania dziecka powinna mieć ze sobą dowód osobisty i okazać go na żądanie nauczycielki.
- Rodzic ( opiekun prawny) lub upoważniona osoba zgłasza się po dziecko w Sali lub na terenie placu zabaw ( od tej chwili ponosi całkowitą odpowiedzialność za dziecko) i udaje się z dzieckiem do szatni.
- Odbieranie dziecka musi się odbywać za wiedzą nauczycielki opiekującej się daną grupą.
- Przedszkole może odmówić wydania dziecka osobie, której stan wskazuje na to, że nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa.
- Jeżeli nauczyciel odmówi wydania dziecka osobie zgłaszającej się po nie, musi niezwłocznie poinformować o tym dyrektora Przedszkola lub upoważnioną przez niego osobę i podjąć wszelkie możliwe czynności w celu nawiązania kontaktu z rodzicami (prawnymi opiekunami) dziecka.
- Jeżeli po dziecko ma się zgłosić osoba, która nie została wymieniona w oświadczeniu rodziców, wtedy rodzice są zobowiązani zawiadomić o tym telefonicznie dyrektora Przedszkola. Osoba odpowiadająca dziecko z Przedszkola musi w takim przypadku mieć ze sobą zarówno dowód osobisty, jak i pisemną zgodę rodziców dziecka.
Wchodzi w życie z dniem